Septembrist 2020 algas kokku kaks aastat kestev kohanemisprogramm, mis on suunatud Eestis rahvusvahelise kaitse saanutele. Programmi eesmärk on anda Eestisse saabunud inimestele õigeaegset, vajalikku ning ühetaolist infot, et toetada nende kiiret kohanemist ning iseseisvat toimetulekut.
“Eestis sündinud, kasvanud ja elanud inimestel on ehk keeruline ette kujutada, et esiti tekitab uuele elanikule peavalu kasvõi see, kuidas osta ühistranspordi piletit, otsida perearsti või kvalifitseeruda ravikindlustuse alla. Kohanemisprogrammil on oluline roll, et Eestis rahvusvahelise kaitse saanud inimesed saaksid ülevaate Eesti ühiskonna tavadest, siinsetest teenustest, võimalustest ja kohustustest ning oskasid seeläbi teha teadlikke otsuseid oma elu korraldamisel uues koduriigis,” ütles Eesti Pagulasabi tugiteenuste juht Anu Viltrop.
Programmi käigus viiakse läbi koolitused, millest saavad kasu 150 Eestis rahvusvahelise kaitse saanud inimest. Muuhulgas räägitakse koolitustel Eesti ühiskonnast ja väärtustest, oma õigustest ja kohustustest, Eesti sotsiaalhoolekande- ja tervishoiusüsteemi toimimisest, haridussüsteemist ja tööturule sisenemise võimalustest ning pere eelarve planeerimisest.
Eesti Pagulasabi rolliks on projekti üldjuhtimine, kaitse saanud inimeste vajaduste väljaselgitamine ning ettevalmistamine koolituseks. Samuti viib Eesti Pagulasabi ellu interaktiivseid tegevusi. Projekti partneriks on IOM (International Organization for Migration) ning rahastajaks Euroopa Liit Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi kaudu ning Siseministeerium.